Dwyr (izg. DOO-weer)
Druga ognjena runa je Dwyr, hrast, povezana z osmo hišo Urimë, ki je v znamenju leva in kraljestva Talvin. Njena številka je osem in totemski živali lev ali divja mačka. Njena ptica je stržek ali kobilar in njen sveti kamen je zlati jantar.
Hrast je morda najbolj sveto izmed dreves med Druidi in Vilini. Povezan je s strelami in najbolj prvinsko izmed uničujočih in ustvarjalnih moči ognja. Talvinese sebe imenujejo Obaratûn in njihova heraldična žival je lev. Kot otroci Obraasha najbolj cenijo kraljevanje in plemstvo, sonce kot vir vsega življenja in svetlobe ter projekcijo posameznikovega ega – celo njegovo inflacijo. Cenijo dramo in umetnost, pravo, simetrijo in lepoto. Ker je Obraash sin Shave, Kraljice zvezd, Talvinese posebno spoštujejo tudi njo.
Hrast simbolizira vse sončne junake, tiste, ki odidejo iz svojih domovin za dosego velikih dejanj in prinesejo domov neverjetne zaklade. Noben drug les ni bolj svet za Viline in Druide, saj hrast ne zagotavlja samo enega najbolj vzdržljiv lesov za gradnjo in gorivo, ampak tudi želod, s katerim so zgodnja plemena v zimskem obdobju krmila svoje prašiče in tudi sebe. Hrast je eno najdlje živečih dreves, s čimer se uteleša veliko modrosti in moči.
Ime Dwyr se nanaša na dwyn – “vrata” ali “portal,” velika vrata stanovanja dvorca. Prav tako je, seveda, pogosto povezano z drwyd – “druid” ali “čarovnik.” Imenovan je tudi čarovniški les; ni bolj čarobnega lesa za izdelavo palic, kot je hrast, in še posebej je uporabljan za izboljšanje vzdržljivosti urokov proti času in za protiuroke.
Čarobne uporabe, še posebej primerne za runo Dwyr, so:
- magija vladarjev in modrega vladanja;
- uroki za krepitev oblasti in moči vladanja;
- uroki za odpiranje in zapečatenje;
- uroki vzdržljivosti;
- priklic globoke modrosti iz gozda;
- zaščita hiš in portalov;
- uroki za plodnost in obilje;
- drevesna magija Druidov na splošno.